Obsah

Zajímavosti v okolí

# A Á B C Č D Ď E É Ě F G H CH I Í J K L M N Ň O Ó P Q R Ř S Š T Ť U Ú Ů V W X Y Ý Z Ž
Rozhledna Barborka

Rozhledna Barborka

14 metrů vysoká rozhledna, vybudována v roce 2004. Jde o neopláštěnou dřevěnou stavbu s točitým schodištěm uprostřed a dvěma patry, přičemž horní ochoz je krytý nízkou jehlanovou střechou. Z výšky 10 metrů můžete shlédnout centra Polabí - Pardubice a Hradec Králové, blízké Železné hory, ale také Orlické hory a Krkonoše.

Tvrz Svojšice

Tvrz Svojšice

Zřícenina gotické tvrze, založené roku 1365 vladykou Mikšíkem ze Svojšic, jak dokládá záznam v zemských deskách. Po jeho smrti zdědila tvrz jeho žena Anna, která se znovu provdala za Václava Ruthera z Malešova. Poté tvrz patřila jejich synům Petrovi a Mikulášovi ze Svojšic. Od 1. poloviny 16 století přešla tvrz sňatkem do majetku rytířského rodu Gerštorfů z Gerštorfu, kteří ji drželi téměř sto let až do třicetileté války, kdy byla vypálena. Poté postupně zpustla.


Zámecký park s oborou

Zámecký park s oborou

Na místě hradeb starého zámku byl založen anglický park, přecházející v 70 hektarovou oborus kaskádou rybníků, s prastarými duby, platany, a habry, které jsou důkazem více než 400 letého stáří obory, která je dnes přírodní rezervací.