Zajímavosti v okolí

Zámecký park s oborou

ZÁMECKÝ PARK S OBOROU

Na místě hradeb starého zámku byl založen anglický park, přecházející v 70 hektarovou oborus kaskádou rybníků, s prastarými duby, platany, a habry, které jsou důkazem více než 400 letého stáří obory, která je dnes přírodní rezervací.

 

 

 

 

 

 

 

Tvrz Svojšice

TVRZ SVOJŠICE

Zřícenina gotické tvrze, založené roku 1365 vladykou Mikšíkem ze Svojšic, jak dokládá záznam v zemských deskách. Po jeho smrti zdědila tvrz jeho žena Anna, která se znovu provdala za Václava Ruthera z Malešova. Poté tvrz patřila jejich synům Petrovi a Mikulášovi ze Svojšic. Od 1. poloviny 16 století přešla tvrz sňatkem do majetku rytířského rodu Gerštorfů z Gerštorfu, kteří ji drželi téměř sto let až do třicetileté války, kdy byla vypálena. Poté postupně zpustla.

 

 

 

 

Rozhledna Barborka

rozhledna

14 metrů vysoká rozhledna, vybudována v roce 2004. Jde o neopláštěnou dřevěnou stavbu s točitým schodištěm uprostřed a dvěma patry, přičemž horní ochoz je krytý nízkou jehlanovou střechou. Z výšky  10 metrů můžete shlédnout centra Polabí - Pardubice a Hradec Králové, blízké Železné hory, ale také Orlické hory a Krkonoše.